آنچه از رشد دوباره ناخن پا باید بدانید
19 مهر

آنچه از رشد دوباره ناخن پا باید بدانید

آنچه از رشد دوباره ناخن پا باید بدانید

ناخن های شما از بافت نرم زیرشان محافظت می کند و نوک انگشتان پا را ایمن نگه می دارد. آنها از کراتین، همان پروتئینی که پوست و موی شما را می سازد، ساخته شده اند. گاهی اوقات، به دلیل ضربه، عفونت، یا محرک دیگر، ممکن است ناخن پا (یا ناخن دست) شما بیفتند. خبر خوب این است که ناخن ها دوباره رشد می کنند. رشد دوباره ناخن پا تا ۱۸ ماه و رشد دوباره ناخن های دست تا ۶ ماه طول می کشد. در ادامه این مطلب سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر به مطالعه و بررسی آنچه از رشد دوباره ناخن پا باید بدانید خواهیم پرداخت.

مراحل رشد مجدد ناخن

ناخن ها از زیر پوست شما در ماتریکس رشد می کنند که ریشه ناخن شما است. سلول های جدید در ماتریکس تشکیل می شوند. و همانطور که این سلول‌های جدید رشد می‌کنند، سلول‌های قدیمی‌تر به سمت بالا حرکت می‌کنند و از پوست شما عبور می‌کنند. سلول های روی سطح می میرند و سفت می شوند و به ناخن تبدیل می شوند.

مطالعه بیشتر : مزیت درمان های طبیعی برای مو

مدت زمان رشد مجدد ناخن پا

هم ناخن های پا و هم ناخن های دست به کندی رشد می کنند و رشد دوباره ناخن های پا طولانی تر می شود. به طور متوسط، رشد دوباره کامل ناخن پا تا ۱۸ ماه و برای رشد دوباره ناخن حدود ۴ تا ۶ ماه طول می کشد.

پیشنهاد مطالعه
عوارض احتمالی مصرف فیناسه

دلیل رشد سریعتر ناخن ها به طور کامل شناخته نشده است. اما طبق یک نظریه، انگشتان به دلیل استفاده بیشتر از آن‌ها، جریان خون بیشتری دریافت می‌کنند، که احتمالاً به رشد سریع‌تر ناخن کمک می‌کند. اگرچه ممکن است ماه ها طول بکشد تا ناخن ها دوباره رشد کنند، اما سرعت رشد دوباره می تواند بسته به عوامل مختلف سریعتر یا کندتر باشد.

بعد از ضربه دیدن

ضربه زدن به انگشت پا یا انداختن یک وسیله روی پا می تواند به ناخن پا آسیب برساند. بسته به شدت آسیب، ناخن پای شما ممکن است سیاه شود و بیفتد. رشد دوباره ناخن پا بعد از آسیب یا ضربه آهسته تر است و بین ۶ ماه تا ۲ سال طول می کشد.

آنچه از رشد دوباره ناخن پا باید بدانید | متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر

بعد از قارچ

ناخن های پا مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستند زیرا قارچ در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند. کفش ها و جوراب ها شرایط مناسبی را برای رشد قارچ فراهم می کنند. قارچ ناخن پا نیز مسری است، بنابراین پس از مراجعه به سالن ناخن یا اگر پابرهنه در رختکن راه می روید، می تواند به ناخن شما منتقل شود.

پیشنهاد مطالعه
عوارض پوستی ویروس واریسلا و هرپس زوستر

از علائم قارچ ناخن پا می توان به تغییر رنگ زرد یا تیره، شکنندگی و ضخیم شدن ناخن ها اشاره کرد. محصولات بدون نسخه (OTC) و نسخه ای می توانند قارچ ناخن را درمان کنند، اما ممکن است 12 تا 18 ماه طول بکشد تا قارچ رشد کند.

پس از حذف پزشکی

برداشتن ناخن با جراحی ممکن است برای قارچ های شدید، ناخن های فرورفته مکرر پا، یا زمانی که بخش بزرگی از ناخن بیمار یا آسیب دیده است، ضروری باشد. پس از برداشتن پزشکی، رشد دوباره کامل ناخن ممکن است تا ۱۸ ماه طول بکشد.

بعد از پسوریازیس

پسوریازیس وضعیتی است که باعث ایجاد لکه های خارش دار و پوسته پوسته روی پوست شما می شود. همچنین می تواند ناخن های شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. علائم پسوریازیس ناخن، عبارتند از:

  • سوراخ شدن ناخن
  • تغییر رنگ
  • جدا شدن ناخن

داروهای مورد استفاده برای درمان پسوریازیس (کورتیکواستروئیدها و داروهای بیولوژیک) و استروئیدهای موضعی ممکن است ظاهر ناخن را بهبود بخشند. رشد ناخن شما ممکن است ۶ ماه یا بیشتر طول بکشد.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

عوامل تاثیرگذار بر رشد دوباره ناخن

عوامل دیگری بر سرعت رشد دوباره تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، ناخن ها در افراد مسن تر و در آب و هوای سردتر رشد کندتری دارند. ناخن ها در تابستان سریعتر رشد می کنند. علاوه بر این، ناخن روی دست غالب سریعتر از ناخن روی دست غیر غالب رشد می کند. ضربه یا آسیب، سرعت رشد دوباره را افزایش می دهد، به دلیل افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده.

پیشنهاد مطالعه
درمان های مختلف برای منافذ باز پوست

سلامت کلی نیز بر رشد و مدت زمان رشد ناخن تأثیر دارد. در صورت بیماری یا سوءتغذیه، رشد ناخن ها می تواند کند شود. و از آنجایی که هورمون‌ها بر رشد دوباره تأثیر می‌گذارند، ناخن‌های پا و دست‌ها ممکن است در دوران بارداری سریع‌تر رشد کنند.

نتیجه گیری

ناخن‌های پا و دست، از پوست شما محافظت می‌کنند، اما ممکن است به دلیل ضربه، قارچ یا دلایل دیگر ناخن را از دست بدهید. بیشتر ناخن ها دوباره رشد می کنند، اگرچه سرعت رشد دوباره می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. ممکن است چندین ماه یا یک سال طول بکشد تا دوباره رشد کند. اگر اخیراً ناخن خود را از دست داده اید، آن را تمیز، خشک، محافظت شده نگه دارید و مهمتر از همه، صبور باشید.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

روش های درمانی جوش دور لب

فواید مصرف انواع اسکراب پا

انواع مختلف اسکراب های خانگی پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *